Od początku działalności wystawienniczej Atlasa Sztuki towarzyszy nam życzliwość Dariusza Bieńkowskiego, ważnego i aktywnego uczestnika życia kulturalnego Łodzi. Każde jego odwiedziny to spotkanie z człowiekiem pogodnym, emanującym pozytywną energią, który poza tym, że lubi ludzi, lubi też sztukę. Przez lata stworzył interesującą kolekcję. Możliwość pokazania prac z jego zbiorów, wybranych przez kolekcjonera i Józefa Robakowskiego, jednego z przyjaciół Atlasa Sztuki, to spora atrakcja. Każdy, kto miał okazję przebywać w towarzystwie obu panów i słyszeć, jak zwracają się do siebie "Panie Darku" i "Panie Józefie" wie, iż KOLEKCJA ZDARZEŃ, sztuka istnieje poza obrazem... to propozycja niezwykła.
W ostatnich latach o kolekcjach i ich właścicielach słyszymy coraz częściej. Kolekcjonerów nie byłoby bez artystów. Ciekawie o relacji między nimi napisał w 2004 roku Wojciech Fangor, w liście do Dariusza i Krzysztofa Bieńkowskich: "Sztuka jest zapewne, drugim najstarszym zawodem. Relacja jaka zachodzi pomiędzy artystą a kolekcjonerem ma aurę erotyzmu. Pożądanie jest w tym wypadku uczuciem obustronnym. Artysta pragnie dawać za opłatą, to co ma najcenniejszego. Zaklętą w materiale swoją osobowość, swój zachwyt, swoje umiejętności. Kolekcjoner pragnie z nimi obcować, zaspakajając ciągle odnawiającą się żądzę posiadania. Związek ten trwa dopóki zniechęcenie lub zdrada go nie rozwiąże. Galerie to w najlepszym wypadku biura matrymonialne, a marszandzi to czarodzieje lub stręczyciele. Wzajemna sympatia z Darkiem i Krzysiem jest w moim życiu artystycznym wydarzeniem wyjątkowym. Nasz związek artysty z kolekcjonerem nie poprzestał na wzajemnym pożądaniu lecz zaowocował w bezinteresowną przyjaźń".
Wyjątkowość KOLEKCJI ZDARZEŃ, sztuki istniejącej poza obrazem... wzmacnia publikacja niniejszego katalogu, w którym o kolekcjonowaniu napisali Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz - autorzy głośnego w ostatnim czasie Przewodnika kolekcjonera sztuki najnowszej. Kolekcji Dariusza Bieńkowskiego z wielką uwagą przyjrzeli się dr Elżbieta Janicka i prof. Andrzej Turowski. W katalogu publikujemy także zapis rozmowy, jaką z Dariuszem Bieńkowskim i Józefem Robakowskim przeprowadzili Krzysztof Cichoń i Andrzej Walczak. Gorąco zachęcam do lektury.
Z przyjemnością zapraszam do zobaczenia KOLEKCJI ZDARZEŃ, sztuki istniejącej poza obrazem...
Jacek Michalak